Išmanieji telefonai, paieškos sistemos ir socialiniai tinklai: internetas tapo vienu svarbiausių šiandieninio globalizuoto pasaulio komunikacijos, informacijos ir pramogų įrankių. Technologinėms naujovėms sparčiai skatinant moderniojo gyvenimo skaitmenizaciją, tik keletas žaidėjų dominuoja skaitmeninėje visatoje: Google, Amazon, Meta (anksčiau žinoma kaip Facebook Inc), Apple ir Microsoft. Anksčiau žinomos kaip GAFAM, dabar vadinamos GAMAM arba GAMMA, šios penkios technologijų milžinės turi milijardinius vartotojų skaičius ir bendrą rinkos vertę, siekiančią beveik septynis trilijonus JAV dolerių, todėl jos yra didžiausios interneto kompanijos pasaulyje. Kiekvienu nauju produktu, paslauga ar inovacija Didysis Penketas stiprina savo skaitmeninį pėdsaką ir plečia savo įtaką pasaulio ekonomikoje. Šiandien Google, Amazon, Meta, Apple ir Microsoft yra tarp dešimties vertingiausių kompanijų pasaulyje pagal prekės ženklo vertę.
GAMAM kontrolė skaitmeninėje ekosistemoje
Google, Amazon, Facebook, Apple ir Microsoft yra kai kurios iš įtakingiausių pasaulio technologijų korporacijų. Nors jos visos turi skirtingas rinkos stiprybes, jos taip pat konkuruoja dėl rinkos dalies įvairiose srityse: aparatinėje įrangoje, asmeniniuose ir mobiliuosiuose operaciniuose sistemose, pramogose ir kitose. 2022 metais interneto paieškos ir platformų milžinė „Alphabet“ buvo pirmaujanti JAV interneto bendrovė pagal rinkos kapitalizaciją ir viena vertingiausių prekių ženklų pasaulyje.
Laikoma pasauliniu etalonu aukštos klasės aparatinės įrangos, pramogų ir žiniasklaidos įrenginių srityje, Apple taip pat sparčiai plečia savo skaitmeninę dominavimą už Silicio slėnio ribų: 2021 finansiniais metais Apple pajamos viršijo 365,82 milijardo JAV dolerių, tuo tarpu Microsoft, pagrindinis Apple konkurentas operacinių sistemų rinkoje, taip pat paskelbė apie sėkmingiausius metus įmonės istorijoje 2021 metais. Google ir Facebook išlieka pasauliniais flagmanais interneto paieškos ir socialinių tinklų srityse, dėka nuolat augančių vartotojų skaičių ir pajamų iš reklamos. Kaip dvi iš dažniausiai lankomų interneto svetainių pasaulyje, šios platformos toliau plečia savo finansinį sėkmės kelią ir poveikį interneto infrastruktūrai.
Antimonopolinis reguliavimas GAMAM aukso amžiuje
Technologijų pramonės milžinų augimas ir jų nepakartojama rinkos dominavimas turi toli siekiančių pasekmių interneto vartotojams, konkurentams ir visai interneto architektūrai. Įsigydami sėkmingas įmones ir naujokus (Facebook įsigijo Instagram ir WhatsApp) bei skatindami savo produktus ir paslaugas (pvz., Google paieškos rezultatuose). Technologijų milžinų oligopolija panaikina konkurenciją ir mažina skaitmeninę įvairovę. Ši sutelkta galia dažnai sukeldavo raginimus imtis antimonopolinių veiksmų. Nuo pirmųjų Microsoft antimonopolinio kovos atvejų 1990-aisiais. Buvo pateikta daugybė ieškinių, siekiant sureguliuoti Didžiojo Technologijų sektoriaus įtaką internete ir demokratizuoti skaitmeninę infrastruktūrą.
2022 m. rugsėjo mėnesį Europos Komisija paskyrė daugiau nei aštuonių milijardų eurų baudą Google už konkurenciją ribojančią veiklą. Atsižvelgiant į tai, kad GAMAM įmonės yra tarp didžiausių lobistų išlaidų JAV. Naujausios antimonopolinės Google, Amazon, Facebook ir Apple tyrimų bylos yra svarbesnės nei bet kada.